Vodu a kanalizaci řešte s odborníky. Vyplatí se to.
Zima je ideální období pro plánování staveb nových domů i úvahy o rekonstrukci a údržbě domů starších. V obou případech je třeba věnovat velkou pozornost vodovodní přípojce i kanalizaci. Podle výrobního ředitele společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), Davida Kutého, je důležité, aby práci na vodovodních i kanalizačních rozvodech lidé svěřili odborníkům. V opačném případě je mohou čekat velké nepříjemnosti i nemalé výdaje navíc. Výrobní ředitel OVAK v rozhovoru odpověděl nejen na otázky týkající se toho, na co by neměli zapomenout lidé, kteří se chystají stavět nový dům, ale také radí, co si mají počít, když se jim ucpává kanalizace.
Věnujme se nejdříve novým domům. Na co musím jako stavebník myslet?
Už při pořizování parcely je třeba uvažovat, jak se bude realizovat přívod vody a odkanalizování objektu. Ideální je, když nám majitel ukáže parcelu a my mu poradíme, jak situaci nejlépe řešit. Jsme připraveni pomoci s projektem, realizací přípojek i potřebnou další dokumentací. Je třeba si uvědomit, že přípojky by měly sloužit desítky let, a proto je rozumné se s požadavkem obrátit na skutečné odborníky. Asi nikdo by nechtěl v novém domě po pár letech řešit ucpanou kanalizaci nebo havárii na vodovodní přípojce. Našim klientům dáváme i praktické rady. Lidé někdy nevědí, jaké mají povinnosti, pokud vlastní žumpu, a že je její provozování nákladnější než odvádění odpadních vod do kanalizace.
Proč je to dražší? Při napojení na kanalizaci přece musím platit stočné...
Podle zákona je majitel povinen určeným způsobem likvidovat odpadní vody. Žumpa na pozemku se musí pravidelně vyvážet, obvykle je to jednou za dva měsíce, záleží na její velikosti a produkci odpadních vod. A to stojí vždy více než platba stočného. Majitel nemovitosti musí navíc uchovávat doklady o legitimním vývozu a likvidaci odpadních vod. Když vyveze žumpu naše firma, má od nás zákazník doklad, že se o odpadní vodu správně postaral. To ale není případ všech firem, které odvoz vod ze žump a jímek nabízejí. Pokud dotyčný při úřední kontrole příslušný doklad nepředloží, dopouští se správního přestupku a může dostat nemalou pokutu. A o to víc to platí i v případě, kdy žumpu nevyváží vůbec a má nezákonně řešený odtok třeba do dešťové kanalizace.
Co dělat v případě, pokud mám podezření, že se mi ucpává kanalizace?
Dá se to řešit i jinak než rozkopat celý dům a zahradu? Naštěstí dá. Provádíme tlakové čištění kanalizace. Používáme k tomu tu nejmodernější techniku. Můžeme se dokonce podívat i přímo do potrubí prostřednictvím kanalizační kamery. Ta dokáže zajistit inspekci potrubí až do vzdálenosti 250 metrů. Zkušený pracovník pak přesně odhalí, kde je potrubí poškozeno nebo ucpáno. Uvedená sofistikovaná technologie je čím dál žádanější, protože dokáže identifikovat přesné místo problému a jeho následné odstranění je pak o dost snazší a levnější.
Aktuální sucho způsobuje komplikace majitelům studní. Měli by se více zaměřit na sledování kvality vody?
Technickým stavem své studny a kvalitou vody v ní by se měl dobrovolně a pravidelně zabývat každý majitel, zvlášť pokud vodu využívá pro pitné účely. Nezbytné minimum je kontrola kvality vody jednou ročně ideálně na jarní oblevě. Kvalitu vody ve studních mohou ovlivnit vydatné srážky, v opačném případě i velké sucho, při kterém klesá hladina spodní vody. Určitě doporučuji si pravidelně nechat kontrolovat kvalitu vody. Opět platí, že je lepší se obrátit na odborníky, to znamená certifikovanou kvalitně vybavenou laboratoř. V té naší trvá základní analýza jednoho vzorku vody pro majitele studny maximálně tři až čtyři dny. S dokladem, že voda je v jeho studni nezávadná, se mu bude určitě klidněji spát.
Vypadá to, že těch povinností s vodou a kanalizací má majitel domu celkem dost…
Pravidelná péče o vodovodní a kanalizační rozvody u nás není zákonem upravena, jako je tomu v případě komínů nebo kotlů. Více než prevence se pak řeší následky nedostatečné údržby. Určitě se vyplatí si udělat čas a zdroj vody či kanalizaci pravidelně kontrolovat.