Monitorovací šachtice neslouží ke hraní
10/2024 - Součástí více než tisíc kilometrů dlouhé ostravské vodovodní sítě je i řada monitorovacích šachtic, které slouží k pravidelné kontrole a vzdálenému monitoringu kvality vody, sledování tlaku v potrubí a detekci případných úniků vody. Tyto šachtice napomáhají ke včasnému odhalení problémů a jejich rychlému řešení, což pomáhá udržovat stabilní provoz vodovodní sítě a zajišťovat spolehlivost dodávek pitné vody. Obvykle se jedná o podzemní objekt, a tak je vstup, resp. sestup do něj spojen s hrozícím rizikem s pádem do hloubky a výskytem možné nebezpečné atmosféry (výskyt závadného plynu nebo naopak nedostatek dýchatelného kyslíku). Pro někoho se jedná o každodenní součást práce a pro někoho mohou být lákadlem, a to i přesto, že jsou zabezpečeny proti vniknutí nepovolaných osob. Než do nich vstoupí zaměstnanci společnosti OVAK, musí dojít k odvětrání, změření atmosféry v prostoru a pokud je nevyhovující, dochází k tzv. odmítnutí - přerušení práce v souladu se STOP KARTOU.
STOP karta vychází z reálné události, kdy zaměstnanci Provozu centrálního dispečinku OVAK při kontrolní činnosti vodovodní sítě v monitorovací šachtici zastavili práci ihned po změření závadné atmosféry, v tomto případě nízké koncentrace kyslíku (O2).
Samotný postup je takový, že po bezpečném otevření poklopu do podzemního prostoru, probíhá odvětrání a následné změření atmosféry. Pokud multidetektor hlásí alarm, je v šachtici nízká koncentrace kyslíku. Následně proběhne další odvětrání a měření se opakuje. Pokud je výsledek měření totožný, zaměstnanci přeruší tuto činnosti a do podzemního objektu nevstupují. Tuto skutečnost bezodkladně ohlásí telefonicky dispečerovi, vrátí se na provoz pro nucené větrání, které si lze představit jako velký ventilátor, který umožňuje vzduch do šachtice vhánět, tak ho i odsávat a po ověření atmosféry následně bezpečně práci dokončí. Standardními prvky zabezpečení pracoviště na pěších nebo pozemních komunikacích pak jsou výstražnými kužely včetně využití hlavic se samonavíjecí bezpečnostní páskou, pro zvýraznění a vymezení pracoviště a zabránění vstupu neoprávněných osob. Sestup samotný do podzemního objetu je pak zajištěn v souladu s dalšími pravidly, což např. u některých hlubších šachtic obnáší zajištění zaměstnance bezpečnostním postrojem a dalším vybavením pro sestup.
V případě opakovaného výskytu závadné atmosféry jsou v těchto konkrétních šachticích umisťovány výstražné cedulky, které na tyto skutečnosti upozorňují.
Jednoduše řečeno, monitorovací šachtice, tak i jakékoliv další podzemní objekty na vodovodní nebo kanalizační sítí, slouží k důležitým účelům a vstup je jen pro povolané osoby, které jsou na to připraveny, vybaveny a vyškoleny.
OVAK klade na bezpečnost svých zaměstnanců velký důraz a neustále hledá v této zásadní oblasti inovativní prvky. Nedávno byl spuštěn systém tzv. SOS tlačítek. Jedná se o moderní technologický prvek přinášející rychlou a efektivní pomoc v nečekaných a naléhavých situacích na odloučených pracovištích. SOS tlačítka zlepšují osobní bezpečnost zaměstnanců a zkracují čas potřebný k poskytnutí pomoci. Využití tlačítek je účelné zejména v oblasti naléhavých zdravotních indispozic, kdy v případě zdravotních problémů, tak i dalších případech (např. při fyzickém napadení apod.), stačí jednoduše stisknout tlačítko. Během několika málo vteřin dojde k automatizované signalizaci tzv. osobní nouzové situace na dispečerském panelu a současně je vytvořeno telefonické spojení mezi SOS tlačítkem a Provozem centrálního dispečinku OVAK, kdy toto SOS tlačítko umožňuje oboustrannou komunikaci. V případě, že není možno se s daným zaměstnancem přímo spojit, je součástí systému informace o jeho nedávné zeměpisné poloze, poloze v době stisknutí tlačítka a může být přivolána pomoc.