OVAK pro SMART OSTRAVU

Chytrý telefon nebo chytrou televizi má už skoro každý. Koupit se dá i chytrá lednička nebo chytré auto. Méně známý už je ale chytrý vodoměr. I ten existuje a v Ostravě jsou jich tisíce. V rozhovoru to potvrzuje generální ředitel společnosti Ostravské vodárny a kanalizace Petr Konečný. 
 
Můžete na úvod vysvětlit, k čemu je vlastně takový chytrý vodoměr dobrý?
Smart, neboli chytré technologie vnášejí do našich životů nový rozměr. Najednou máme k dispozici možnosti, které nás v minulosti ani nenapadly. A totéž platí o takzvaném chytrém vodoměru. Jeho hlavní výhody pro uživatele jsou v tom, že vodoměr sám přenáší několikrát denně informaci o proteklém množství vody do centrální databáze a zákazník má snadno přes internet perfektní přehled o své spotřebě. Zároveň funguje jako hlídač. Pokud zaznamená nestandardní spotřebu, systém zašle upozornění emailem odběrateli, že něco není v pořádku. Dokáže tak včas odhalit závadu a ušetřit majiteli hodně peněz.
 
Jak to vlastně prakticky funguje?
Systém funguje tak, že na vodoměr se nainstaluje vysílač, který dokáže automaticky odečítat spotřebu vody, a tato informace se pomocí digitálního kódovaného signálu přenáší do centrální databáze prostřednictvím přijímačů umístěných na výškových budovách, které komunikují se všemi vysílači-vodoměry ve svém okolí. Celý digitální řetězec dat je šifrován a nejsou v něm přenášeny žádné osobní informace, které by mohly identifikovat odběratele.
 
Jak jsme na tom v Ostravě. Už tady někdo chytré vodoměry používá?
Dálkovým odečtem se zabýváme od roku 2014. Od té doby jsme vybavili již 3 500 ks vodoměrů vysílači. První vysílače jsme instalovali na vodoměry v městské části Výškovice. Poté jsme pokračovali směrem od jihu a technologii „chytrého měření“ osazovali v lokalitách Zábřeh, Hrabůvka, Dubina, Stará Bělá a Vítkovice. Cílem je vytvářet celistvé pokrytí přijímači ve formě tzv. „včelích pláství“, podobně jako budují pokrytí tuzemští mobilní operátoři. Za tímto účelem musíme pro umístění přijímače pokaždé vybrat vhodný výškový objekt a s jeho vlastníkem uzavřít smlouvu.
 
Pokud má někdo o tuto službu zájem, může se u vás přihlásit a vy mu chytrý vodoměr zprovozníte?
Vývoj je postupný a v tuto chvíli nám technologické možnosti neumožňují nasadit dálkový odečet kdekoliv. Základním předpokladem je, že je lokalita pokrytá signálem. Vysílače instalujeme jen na ty vodoměry, které jsou s touto technologií kompatibilní. V současné době, ani v pokrytých lokalitách, nejsme technologicky schopni instalovat vysílače na všechny typy vodoměrů, ale tento nedostatek odstraňujeme v rámci obměny vodoměrů nahrazováním stávajících vodoměrů za novější typy.
 
Jaké máty plány do budoucna? Bude jednou celá Ostrava v oblasti vodárenství „smart“?
Naše společnost, jakožto provozovatel vodohospodářského majetku, který je ve vlastnictví statutárního města Ostravy, se chce partnersky podílet na budování Smart Ostravy, což vyjadřujeme i sloganem chytrého měření „OVAK PRO SMART OSTRAVU“. Do konce roku 2019 bude osazeno 8 000 ks vysílačů. V pokrytí budeme pokračovat směrem k městským obvodům Poruba, Mariánské Hory a Hulváky, Moravská Ostrava a Přívoz a možná i části Slezské Ostravy, protože začínáme používat přijímače s větším výkonem, schopné pokrýt větší oblast. Uděláme vše proto, aby dálkový odečet byl jednou standardem ve všech ostravských domácnostech a lidé měli spotřebu vody pod kontrolou.
 
Základní podmínkou využívání těchto služeb je, aby zákazníci byli odběrateli společnosti OVAK a.s., to znamená, že mají uzavřenou Smlouvu o dodávce vody a o odvádění odpadních vod. Služba se netýká bytových vodoměrů. Více informací se mohou zákazníci dovědět na našich webových stránkách www.ovak.cz
Hlášení stavu vodoměruZměna výše zálohyZákaznický účetChytré měření

Kamarádka voda

Test balených vod a pitné vody z kohoutkuZajímavosti

Víte, že ...

1)
vyvezeme septik?

2)
připojíme vás k vodovodu a kanalizaci?

3)
zhotovíme projekt?