Už jste viděli novou expozici BABYLON?

V Úpravně vody v Ostravě - Nové Vsi byla letos otevřena zcela nová expozice mapující historii dodávek vody v Ostravě. Vznikla v budově bývalé odkyselovací stanice zvané Babylon, která je stejně jako celý areál Úpravny památkově chráněná. Expozice vznikla díky úzké spolupráci města Ostravy a společnosti Ostravské vodárny a kanalizace. Celkové náklady činily více než 4 mil. Kč

Ostrava tak má další technickou památku v autentickém prostředí, která je připomínkou její bohaté historie. „Architektonicky zajímavá stavba se proměnila v malé muzeum, které Ostravanům představí historii vodárenství v našem městě. Historicky cenná budova po rekonstrukci našla nové uplatnění a to mě velice těší. Je to cesta, jak památky otevřít veřejnosti,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura, který Babylon pokřtil vodou z úpravny společně s generálním ředitelem společnosti OVAK Petrem Konečným.

Ten je rád, že se díky úzké spolupráci s městem podařilo dát objektu nový život. „Úpravna je jednou z architektonických skvostů Ostravy a díky průběžné modernizaci neustále plní svůj účel. V posledních letech se podařilo v úzké spolupráci s městem areál zkrášlit. Důkladnou rekonstrukcí prošla většina historických budov. Investice do expozice o historii vodárenství byla našim poděkováním Ostravě a našim vodárenským předkům. Úpravna je fascinujícím místem, kde se prolíná moderní současnost se silnou historickou atmosférou,“ řekl generální ředitel společnosti OVAK Petr Konečný.

Odkyselovací stanice byla v areálu Úpravny vybudována v roce 1935. Svému účelu ale sloužila jen krátce. V roce 2007 se poprvé objevila myšlenka zřídit v Babylonu expozici ostravského vodárenství. Po deseti letech se postupně podařilo přetavit nápad ve skutečnost.

Do Babylonu se návštěvníci dostanou netradičně podzemní štolou, která jej spojuje se strojovnou. I ta prošla náročnou rekonstrukcí. V Babylonu je pak čeká nejen popis historie, ale i několik historických předmětů.

Své místo si rezervujte tady.

 

Hlášení stavu vodoměruZměna výše zálohyZákaznický účetChytré měření

Kamarádka voda

Test balených vod a pitné vody z kohoutkuZajímavosti

Čeho je víc?

1)
lidí napojených na kanalizaci v Ostravě

2)
lidí pracujících ve školství v ČR

3)
návštěvníků Karlštejna za rok