Cena vody zůstane v Ostravě jedna z nejnižších v ČR

Stejně jako dosud bude mít Ostrava jednu z nejnižších cen vody ze všech krajských měst ČR. Cena pro vodné se od ledna zvýší pouze o 7 haléřů, cena pro stočné pak o 49 haléřů. Jeden m3 vody bude stát včetně stočného 76,62 Kč oproti 76,06 Kč v letošním roce. Zvýšení tak nedosáhne ani jednoho procenta a měsíčně to představuje pro průměrného spotřebitele v Ostravě pouze korunu a padesát haléřů. Cenu vody ovlivňuje, mimo jiné, nárůst poplatku za pronájem infrastruktury, který platí společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) městu Ostrava. To z něj financuje opravy a modernizace sítě.
 
Poplatek městu není jedinou formou, jak OVAK v Ostravě pečuje o vodovodní a kanalizační síť. „Náklady do vodohospodářské infrastruktury financované společností OVAK jsou plánovány ve výši téměř 100 milionů korun. Zároveň pro zkvalitnění služeb a údržby vodovodní a kanalizační sítě je plánována výše investic 34 milionů korun,“ přiblížil plány na další rok generální ředitel společnosti Ostravské vodárny a kanalizace Petr Konečný. 
 
Společnost OVAK chce v příštím roce dále rozvíjet moderní technologie. Zejména jde o projekt dálkového odečtu vodoměrů, který už v pilotní fázi probíhá. „První zákazníci již obdrželi faktury zpracované z dálkových odečtů. Projekt má obrovský potenciál. Jednou z řady výhod je maximální přehled a pohodlí pro zákazníka a možnost pro naši společnost rychle odhalit nestandardní situace na síti,“ doplnil Petr Konečný.
 
OVAK hodlá rozvíjet i novou technologii čištění vodovodního potrubí směsí ledu a soli zvanou „Ice Pigging“. Před několika dny provedli v Ostravě britští specialisté další testy. Výhodou této metody je, že dokáže z potrubí odstranit i odolnější usazeniny, se kterými si dosud používané metody neporadí.
 
 
Hlášení stavu vodoměruZměna výše zálohyZákaznický účetChytré měření

Kamarádka voda

Test balených vod a pitné vody z kohoutkuZajímavosti

Čeho je víc?

1)
lidí napojených na kanalizaci v Ostravě

2)
lidí pracujících ve školství v ČR

3)
návštěvníků Karlštejna za rok