Nedejte mrazu šanci. Chraňte svůj vodoměr i rozvody

Teploty pod bodem mrazu jsou nebezpečím pro vodoměry a vodovodní rozvody. Každý majitel objektu s vodovodní přípojkou by si měl dát tu práci a na mrazy se připravit. Ideální je dopřát vodoměru i rozvodům, kde hrozí zamrznutí, kvalitní izolaci a průběžně kontrolovat, zda je vše v pořádku. Pár minut času může předejít velmi nepříjemným starostem v případě zamrznutí vodoměru či přípojky.
 
„Určitě se vyplatí nic nezanedbat a dbát na tato doporučení,“ radí tisková mluvčí společnosti Ostravské vodárny a kanalizace Radka Vanková.
 
Jak připravit vodoměr na příchod mrazů?
1) Vodoměry umístěné ve vytápěných prostorech
V těchto případech s největší pravděpodobností žádné nebezpečí nehrozí. Je třeba mít jistotu, že teplota neklesne pod bod mrazu.
 
2) Vodoměry umístěné v nevytopených místnostech
Pokud se Váš vodoměr nachází v garáži či ve sklepě, kde se netopí, zpozorněte. V takovém případě byste měli uzavřít ventilační okna a zabránit i pouhému průvanu. Zároveň ale nezapomeňte, že bezpečnostní větrání musí v některých případech fungovat i nadále, a to kvůli plynu.
 
3) Venkovní (vodoměrné) šachtice
Pokud Váš vodoměr nebo jeho části, jako například potrubí, přichází do přímého kontaktu s mrazem, použijte izolační materiál, například polystyrenové nebo izolační pásy apod. Stejně dobře jej ochráníte, když jej obklopíte domácími materiály jako jsou staré textilie, papír či sláma umístěnými v sáčcích.
 
Pamatujte také na to, abyste k vodoměru měli snadný přístup. Odečítání vody se totiž provádí i v zimě.
Hlášení stavu vodoměruZměna výše zálohyZákaznický účetChytré měření

Kamarádka voda

Test balených vod a pitné vody z kohoutkuZajímavosti

Jaký ekologický pohon využívají automobily OVAKu?

1)
lehký topný olej

2)
naftu

3)
CNG