Važme si toho, že máme v Ostravě kvalitní vodu a je jí dostatek

Světový den vody 2014 - generální ředitel OVAK a.s., Petr Konečný v rozhovoru pro Deník:

Celý svět si připomíná 22. března Světový den vody. V Ostravě se o jeden z nejvzácnějších darů přírody stará společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK). Její ředitel Petr Konečný posílá Ostravanům jasný vzkaz, aby si vážili kvalitní vody a jejího dostatku. V rozhovoru jsme se jej zeptali i na to, jak v případě OVAK funguje spojení vody a energie, které je mottem letošního Světového dne vody.

Říkáte, že si Ostravané mají vážit toho, že u nás máme kvalitní vodu a je jí dostatek. Znamená to, že jinde to není samozřejmé?

Starosti s nedostatkem pitné vody nemají jen státy daleko od nás. Všichni jsme určitě zaznamenali zprávy o úbytku podzemních zdrojů po suché zimě, který pocítí majitelé studní. Obyvatele Ostravy napojené na naše sítě mohu ujistit, že jim žádné komplikace nehrozí. Stejnou pozornost je třeba věnovat také kvalitě vody. Dobrou zprávou je, že ta je v Ostravě velmi vysoká. Potvrzují to nejen naše rozbory, ale i ohlasy odběratelů.

Takže vodu z ostravských kohoutků doporučujete pít?

Zcela určitě. Já ji piji také. Je to nejen zdravé, ale i ekonomicky výhodné. Vždyť litr vody, který denně vypijete, vás přijde ani ne na desetník.

Mottem Světového dne vody je heslo Voda a energie. Jak toto spojení funguje v Ostravě?

Možná víc, než by si kdo mohl myslet. Zdrojem energie je pro nás odpadní voda. Při zpracování čistírenských kalů v Čistírně odpadních vod v Přívoze se uvolňuje bioplyn. Ten využíváme k vytápění a výrobě elektřiny, která putuje do sítě. Ročně jí vyrobíme tolik, že pokryje průměrnou spotřebu více než dvou tisíc domácností, tedy přibližně jako má celý městský obvod Stará Bělá.

Jak nahlíží na vodu mladá generace? Váží si jí více?

Snažíme se dětem předat základní informace o vodě a zdůraznit, že si jí všichni musíme vážit. Z jejich strany zájem určitě je. Dokládá to účast v našem osvětovém projektu Hledej pramen vody, který je určen pro ostravské základní školy. V letošním roce se do něj přihlásilo 608 čtvrťáků z devětadvaceti tříd. Do všech základních škol jsme také dodali vzdělávací film Kamarádka voda, který poutavou formou mapuje koloběh vody. Necílíme jen na nejmenší, ale pořádáme i projekty pro studenty středních škol. Obecně platí, že se snažíme komunikovat s využitím moderních nástrojů, což neplatí jen pro děti, ale také jejich rodiče.

Co konkrétně máte na mysli?

Uvedu dva příklady. Naši zákazníci mohou dodávky vody spravovat prostřednictvím zákaznického účtu na našich webových stránkách či mohou na stejném místě využít strukturovaný online poptávkový formulář. Mohou tak řešit své požadavky kdykoliv z pohodlí domova.
 

Hlášení stavu vodoměruZměna výše zálohyZákaznický účetChytré měření

Kamarádka voda

Test balených vod a pitné vody z kohoutkuZajímavosti

Která událost je starší?

1)
vznik Československa

2)
vznik Baníku Ostrava

3)
první jímání vody v dnešní Úpravně vody Nová Ves