Cena vody zůstane v Ostravě jedna z nejnižších v ČR

Stejně jako dosud bude mít Ostrava jednu z nejnižších cen vody ze všech krajských měst ČR. Cena pro vodné se od ledna zvýší pouze o 7 haléřů, cena pro stočné pak o 49 haléřů. Jeden m3 vody bude stát včetně stočného 76,62 Kč oproti 76,06 Kč v letošním roce. Zvýšení tak nedosáhne ani jednoho procenta a měsíčně to představuje pro průměrného spotřebitele v Ostravě pouze korunu a padesát haléřů. Cenu vody ovlivňuje, mimo jiné, nárůst poplatku za pronájem infrastruktury, který platí společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) městu Ostrava. To z něj financuje opravy a modernizace sítě.
 
Poplatek městu není jedinou formou, jak OVAK v Ostravě pečuje o vodovodní a kanalizační síť. „Náklady do vodohospodářské infrastruktury financované společností OVAK jsou plánovány ve výši téměř 100 milionů korun. Zároveň pro zkvalitnění služeb a údržby vodovodní a kanalizační sítě je plánována výše investic 34 milionů korun,“ přiblížil plány na další rok generální ředitel společnosti Ostravské vodárny a kanalizace Petr Konečný. 
 
Společnost OVAK chce v příštím roce dále rozvíjet moderní technologie. Zejména jde o projekt dálkového odečtu vodoměrů, který už v pilotní fázi probíhá. „První zákazníci již obdrželi faktury zpracované z dálkových odečtů. Projekt má obrovský potenciál. Jednou z řady výhod je maximální přehled a pohodlí pro zákazníka a možnost pro naši společnost rychle odhalit nestandardní situace na síti,“ doplnil Petr Konečný.
 
OVAK hodlá rozvíjet i novou technologii čištění vodovodního potrubí směsí ledu a soli zvanou „Ice Pigging“. Před několika dny provedli v Ostravě britští specialisté další testy. Výhodou této metody je, že dokáže z potrubí odstranit i odolnější usazeniny, se kterými si dosud používané metody neporadí.
 
 

Zákaznická linka

848 100 700

Poruchová linka

800 202 700

Hlášení stavu vodoměruZměna výše zálohyZákaznický účetChytré měření

Kamarádka voda

Test balených vod a pitné vody z kohoutkuZajímavosti

Kolik kilometrů měří ostravská kanalizační síť?

1)
85,4 km

2)
854 km

3)
8 540 km