V zóně hnízdí vodouš rudonohý

Nečekaného a velmi vzácného obyvatele má průmyslová zóna v Ostravě-Hrabové.
Hnízdí tam kriticky ohrožený vodouš rudonohý (na snímku) – středně velký druh bahňáka z čeledi slukovitých. Zřejmě až tři páry.
Zjistili to asi před měsícem ornitologové při kontrole tamní retenční nádrže, kterou má ve správě společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK). Její zaměstnanci se chystali k pravidelnému sečení trávy...
„Ornitologové našli hnízda s kropenatými vejci ohrožené čejky chocholaté a vyfotografovali i vodouše rudonohého, který je podle zákona kriticky ohrožený. V našem kraji hnízdí jen velmi vzácně,“ líčí mluvčí společnosti OVAK Radka Vanková. „Po dohodě s ornitology se naše firma rozhodla, že nechá ohrožené ptáky v klidu vylíhnout a sečení odloží až na léto,“ dodala mluvčí.
„Vodouš rudonohý je v celé zemi opravdu vzácný. V Moravskoslezském kraji hnízdí asi jen šest párů, z toho zřejmě tři v Hrabové,“ říká člen výboru Slezské ornitologické společnosti Martin Mandák.
Vodouš rudonohý je hnědavý, má čárkovanou hruď i boky a červené nohy. Hnízdí ve vnitrozemských i pobřežních mokřadech, na vlhkých loukách, v České republice především v nížinách, ale po roce 1960 vymizel z řady míst.
„V Hrabové zahnízdil proto, že je tam pro něj vyhovující prostředí – podmáčená půda a sečené porosty,“ vysvětluje ornitolog Mandák. „Bylo by ale fajn, kdyby ho lidé při hnízdění nerušili,“ dodal.
 
 
Foto autor| Foto: Daniel Halabica
Hlášení stavu vodoměruZměna výše zálohyZákaznický účetChytré měření

Kamarádka voda

Test balených vod a pitné vody z kohoutkuZajímavosti

V čem je výhoda pití kohoutkové vody?

1)
kohoutková voda je zdravá

2)
kohoutková voda je čerstvá

3)
kohoutková voda je levná