OVAK jezdí na CNG

Dvě auta na pohon stlačeným zemním plynem (CNG) plánuje nakoupit v letošním roce společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK). Rozšíří tak svůj vozový park aut poháněných ekologicky šetrným palivem na osm. Úspora při provozu aut ve srovnání s benzínem a naftou se pohybuje v rozmezí 0,7 – 1 Kč za každý ujetý kilometr, ovšem za cenu vyšších pořizovacích nákladů vozidel. V roce 2014 plánuje společnost OVAK otestovat i vůz na elektřinu.
První vozidlo na CNG zakoupila společnost OVAK v roce 2011. Od té doby se snaží vyřazované vozy nahrazovat novými právě na tento pohon. Hlavní důvod přibližuje vedoucí oddělení vztahů s veřejností společnosti OVAK Radka Vanková: „Péče o životní prostředí je díky provozu čistírny odpadních vod jedním z hlavních předmětů naší činnosti. Snažíme se chovat ekologicky i při zajišťování provozních činností a vozidla na CNG jsou jednou z cest.“ 
Při rozhodování o obnově vozového parku brala firma v potaz i ekonomické hledisko. Provoz vozidel na CNG je až o korunu na kilometr levnější ve srovnání s benzínem a naftou, což je ovšem vykoupeno podstatně vyššími pořizovacími náklady. „Je obvyklé, že návratnost investice do vozidla na CNG se projeví až po ujetí více než sto tisíc kilometrů,“ dodala Radka Vanková.
V letošním roce plánují ve společnosti OVAK otestovat vozidlo na elektrický pohon. „Byli jsme osloveni prodejcem automobilů Peugeot, abychom elektrovůz otestovali. Uvidíme, jak se osvědčí v ostrém provozu. Určitě bychom se vozům na elektřinu nebránili,“ uzavřela Radka Vanková.

Zákaznická linka

848 100 700

Poruchová linka

800 202 700

Hlášení stavu vodoměruZměna výše zálohyZákaznický účetChytré měření

Kamarádka voda

Test balených vod a pitné vody z kohoutkuZajímavosti

Víte, že ...

1)
vyvezeme septik?

2)
připojíme vás k vodovodu a kanalizaci?

3)
zhotovíme projekt?