Objevte mini muzeum Babylon

Už jste navštívili expozici BABYLON v areálu Úpravny vody Ostrava – Nová Ves? Ne? Nyní máte příležitost.

Po více než roce se opět otevírá ojedinělá vodárenská výstavní expozice BABYLON, která je součástí památkově chráněného areálu Úpravny vody v Ostravě – Nová Vsi. Přímo ve vodárenské věži z roku 1933, která sloužila účelu odkyselovací stanice, můžete ve vodárenském mini muzeum zažít exkurzi do počátků zásobování města Ostravy pitnou vodou. Otevřeno je v období červenec-říjen, vstup do muzea je zdarma s nutnou rezervací na webu ovak.cz
Myšlenka otevřít v Babylonu expozici ostravského vodárenství se poprvé objevila již v roce 2007, ale podařilo se ji realizovat za přispění statutárního města Ostravy až v roce 2017. Město, které je známo svými technickými památkami, tak získalo další architektonicko-technickou perlu, která je umístěna v areálu Úpravna vody Ostrava - Nová Ves. Úpravna Je dodnes největší a nejvýznamnější vodárnou na území města Ostravy a historie jímání v lokalitě dnešní vodárny sahá podle prvních zmínek až do roku 1885. První jímání podzemní vody v lokalitě bylo realizováno za pomocí jímacích zářezů a přímá předchůdkyně dnešní vodárny byla uvedena do provozu roku 1908.
„Těší nás, že se BABYLON opět otevírá pro veřejnost. Návštěvníkům pomůže pochopit nejen problematiku zásobovaní Ostravy vodou, ale pomůže mu dotvořit také celkový obraz o městě,“ sdělil Ing. Petr Konečný, MBA, statutární ředitel OVAK.
Muzeum je tematicky uspořádáno, obsahuje informace o zásobování Ostravy vodou, odkyselovací stanici Babylon, úpravně vody Ostrava-Nová Ves a malých vodních zdrojích.

Rezervujte si své místo na webu ovak.cz


 

Hlášení stavu vodoměruZměna výše zálohyZákaznický účetChytré měření

Kamarádka voda

Test balených vod a pitné vody z kohoutkuZajímavosti

V případě problému s kanalizací Vám ji OVAK zkontroluje:

1)
speciální kamerou

2)
ultrazvukem

3)
kanalizačním drátem