Děti hledají pramen vody - velké finále

I když je v současnosti často slyšet o nedostatku vody v České republice, Ostraváci mohou být zatím v klidu. Nejen, že v Ostravě máme dostatek kvalitní vody díky ošetřovaným lokálním podzemním zdrojům a plným vodním nádržím v kraji, ale výše investic do infrastruktury a aplikace moderních technologií jsou na vysoké úrovni, která odpovídá důležitosti třetího největšího města České republiky. Tím nejdůležitějším je, ale fakt, že roste mladá generace, kterou problematika dostatku vody a její kvality zajímá. V tomto roce probíhá už 18. ročník soutěže „Hledej pramen vody“ pro děti 4. a 5. tříd základních škol z Ostravska a počet účastníků se každoročně zvyšuje. Finále soutěže proběhne na Slezskoostravském hradě 31. května 2019 v dopoledních hodinách.
Cílem soutěže je seznámit děti zábavnou formou s vodou a vytvoření adekvátního vztahu, který si životadárná tekutina stále více zasluhuje. Za třídu bude soutěžit 5-ti členné družstvo, pro zbytek třídy je připraven bohatý zábavný program. Celkové pořadí v soutěži určí součet bodů za teoretické znalosti a praktické soutěže. Finále soutěže „Hledej pramen vody,“ je koncipováno jako dětský den a na děti čekají různé interaktivní vstupy. V letošním ročníku se soutěže účastní více než 1000 dětí, na finále očekávají pořadatelé 24 družstev.
„Těší mne, že počet žáků se v naší soutěží v posledních letech zásadně zvyšuje. Je to signál, že se mladá generace začíná čím dále tím více zajímat o problematiku vody i přírody a budoucnost jim není lhostejná. To potvrzují i celosvětové aktivity a výzvy mládeže v oblasti životního prostředí,“ sdělil generální ředitel OVAK, a.s. Vojtěch Janoušek.
Organizátorem soutěže je společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), partnerem projektu je statutární město Ostrava, které bude na finále soutěže reprezentovat náměstkyně primátora Ostravy, Mgr. Kateřina Šebestová.


„V Ostravě sice máme jednu z nejkvalitnějších vod u nás, ale stále jí věnujeme zvýšenou pozornost. Těší mě, že její důležitost a nepostradatelnost si uvědomují také žáci základních škol. Věnujeme se nejen projektům reflektující klimatické změny, ale také investicím do vodní infrastruktury. Z těch velkých akcí zmíním rozsáhlou stavbu kanalizačního sběrače B, který pomůže zlepšit kvalitu vody v řece Lučině a následně Ostravici. Pro následující období dále připravujeme rekonstrukci stávající Úpravny vody v Ostravě-Nové Vsi, kterou bychom chtěli mít hotovou v roce 2023. Počítáme s instalací technologie úpravy surové vody, tzv. GAU technologie, kterou v Ostravě dosud nemáme. K filtraci vody bude docházet přes granulované aktivní uhlí a takto upravená voda bude mít ještě lepší vlastnosti. Náklady na rekonstrukci jsou odhadovány na půl miliardy,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

 

Hlášení stavu vodoměruZměna výše zálohyZákaznický účetChytré měření

Kamarádka voda

Test balených vod a pitné vody z kohoutkuZajímavosti

Kolik kilometrů měří ostravská kanalizační síť?

1)
85,4 km

2)
919 km

3)
8 540 km